Zelené fasády ako nástroj na zlepšenie mestskej mikroklímy v meste Viedeň

zahrada-plot-fasada-popinave-rostliny-kere-04

Zelené fasády zabraňujú vzniku mestských tepelných ostrovov, zlepšujú mestskú mikroklímu a vracajú prírodu späť do srdca mesta. Výskumný projekt 50 Green Houses v meste Viedeň vytvoril integrované riešenie pre ozelenenie fasád existujúcich budov zo strany ulice. Umiestňovaniu kvetináčov pozdĺž existujúcich fasád donedávna bránili zdĺhavé procesné a schvaľovacie postupy. Projekt preto vyvinul cenovo dostupné riešenie typu všetko v jednom známe ako modul zelenej fasády BeRTA.

Modul zelenej fasády BeRTA pozostáva z 300-litrovej kvetináčovej vane, mriežky, pôdneho substrátu a dvoch popínavých rastlín, ktoré spolu pokrývajú približne 8 m² fasády. Pri výbere vhodných rastlín projektanti berú do úvahy plánované miesto a charakter fasády. Odborníci podporujú záujemcov počas celého procesu, od počiatočnej konzultácie na mieste až po plánovanie a inštaláciu zelenej fasády.

V súčasnosti je vo viedenskej štvrti Favoriten osem miest, kde si záujemcovia môžu pozrieť prototypy modulov BeRTA. Momentálne prebieha aj fáza monitorovania a hodnotenia projektu do leta 2022. Vedúci projektu zisťujú stav rastlín a pýtajú sa obyvateľov a ľudí zodpovedných za starostlivosť a údržbu na ich skúsenosti s nádobami kvetináčov. Ohlasy sú zatiaľ pozitívne. „Rastliny dodávajú budove živší vzhľad a myslím si, že to má pozitívny vplyv na náladu okoloidúcich,“ vyjadrila sa jedna obyvateľka o zelenej fasáde BeRTA na svojej budove.

Boj proti klimatickým zmenám

Klimatické predpovede naznačujú, že letá vo Viedni budú ešte horúcejšie, až 100 veľmi horúcich dní za rok s teplotami presahujúcimi 30 °C. Jedným z cieľov rámcovej stratégie Smart City Wien je poskytnúť ľuďom žijúcim vo Viedni zelené a otvorené priestranstvá v blízkosti miesta, kde žijú. Opatrenia na ekologizáciu budov, ako sú moduly zelenej fasády BeRTA, tiež pomáhajú zmierniť dopady klimatickej krízy znížením vnímanej teploty vo veľmi horúcich dňoch až o 13 °C. „BeRTA poskytuje správcom nehnuteľností, vlastníkom a obyvateľom jednoduché, cenovo dostupné riešenie ekologizácie fasád, čím sa pričiní o to, aby sa naše mesto stalo chladnejším a pohodlnejším miestom pre život,“ hovorí Susanne Lins, vedúca manažérka 50 zelených domov projektu.

Modul all-in-one je teraz dostupný na www.berta-modul.at, pričom mesto Viedeň prispelo na náklady implementácie sumou až 5 700 eur prostredníctvom schém spolufinancovania a dotácií. Projekt je súčasťou programu „Mesto budúcnosti“, výskumného a technologického programu Spolkového ministerstva dopravy, inovácií a techniky (BMVIT).

Zdroj: https://smartcity.wien.gv.at/en/greening-the-city-with-planter-tubs/

Sucho sa týka každého z nás!

30. septembra 2022

3. Workshop Smart City Academy

28. septembra 2022

Vzduška a Ovzdušík – animovaný film o ochrane ovzdušia

26. septembra 2022

Mesto Prešov participuje na výnimočnom projekte LIFE DELIVER

8. septembra 2022

2. Workshop Smart City Academy

7. septembra 2022

Emisie, ktoré vytvárajú súkromné lietadlá, rastú podľa odborníkov rýchlejšie ako znečistenie vznikajúce zo všeobecného letectva. ✈️🛫

28. augusta 2022